#

2048 (2014)

2048
Gra polega na łączeniu cyfr o tej samej wartości by zwiększyć ją o jeden. Cyfry przesuwamy klawiszami kursora. Z każdym przesunięciem na planszę dodawana jest kolejna cyfra. Gra kończy się gdy nie będzie możliwości ruchu. Rok wydania 2014.

2048 (2020)

2048
Gra polega na łączeniu bloczków o tej samej wartości by zwiększyć liczbę dwukrotnie. Bloczki przesuwamy klawiszami kursora. Z każdym przesunięciem na planszę dodawany jest kolejny bloczek. Gra kończy się gdy nie będzie możliwości ruchu lub jeden z bloczków osiągnie wartość 2048. Rok wydania 2020.

221B Baker Street (1986)

221B Baker Street
Rozgrywka w 221B Baker St. oparta na grze planszowej o tym samym tytule i pozwala rywalizować czterem graczom w rozwiązywaniu zagadek osadzonych w wiktoriańskim Londynie. Po wybraniu jednej z czterech postaci i jednego z trzydziestu scenariuszy rozpoczyna się rozgrywka. Akta przedstawiają szczegóły sprawy, wymieniają zaangażowane w nią osoby i wyjaśniają, co gracze muszą wydedukować, aby rozwiązać kryminalną zagadkę. Rozwiązywanie zagadek polega na poruszaniu się po Londynie za pomocą rzutu kostką, wchodzeniu do miejsc, w których zbiera się wskazówki, a następnie łączeniu ich w logiczną całość. Wśród piętnastu dostępnych miejsc są pub, park i bank, a każda lokacja zawiera wskazówkę, z których nie wszystkie są przydatne. Przed rozwiązaniem sprawy, gracze muszą odwiedzić Scotland Yard, aby otrzymać odznakę. Gracze mogą również użyć odznaki, aby zablokować lokację z przydatną wskazówką, wymuszając podróż do ślusarza innym rywalom. Gdy gracz uzna, że rozwiązał sprawę, musi wrócić na Baker Street i odpowiedzieć na pytania. Jeśli gracz nie poda prawidłowych odpowiedzi, gra toczy się dalej. Rok wydania 1986.

2400 A.D. (1987)

2400 A.D.
2400 A.D. jest grą przygodową, podobną do gier z serii Ultima, choć z prostszą mechaniką rozgrywki. Miasto Metropolis podzielone jest na pięć obszarów: Centrum, Północ, Południe, Wschód, Zachód. Wszystkie z nich są oznaczone granicami, strzeżone i patrolowane przez różnego rodzaju roboty. W mieście pojawiają się również postacie niezależne. Próba porozumienia się z nimi powoduje otwarcie okien dialogowych, w których gracz musi wpisać słowa kluczowe w celu uzyskania dalszych informacji. Eksploracja i transport mogą odbywać się na trzy sposoby: pieszo, przez zautomatyzowany chodnik lub za pomocą systemu metra. W mieście znajduje się kilku kupców, u których gracz może kupić niektóre przedmioty. Bardziej osobliwe przedmioty, takie jak broń i urządzenia osobiste, są sprzedawane na czarnym rynku. W całym mieście znajdują się również węzły energetyczne, które umożliwiają graczowi naładowanie broni i innych urządzeń. Korzystanie z tych węzłów zasilania jest nielegalne, co powoduje ewentualne wysłanie robota atakującego postać. Główny bohater posiada cztery podstawowe atrybuty: energię, zręczność, inteligencję oraz dostosowanie. Atrybuty te będą się zwiększać podczas gry, gdy postać wykona pewne akcje. Dostosowanie może wzrosnąć podczas rozmowy z napotkanymi osobami. Walka rozpoczyna się, gdy gracz atakuje lub zostaje zaatakowany przez wrogiego robota. Przed przystąpieniem do walki bohater musi się najpierw wyposażyć w broń dystansową w ekwipunku i naładować ją. Postać nie może atakować, jeśli nie ma naładowanej broni. Bohater może strzelać tylko w kierunku poziomym lub pionowym, podczas gdy roboty mają przewagę w atakowaniu we wszystkich ośmiu kierunkach. Jeśli postać zostanie trafiona, wszystkie atrybuty ulegają zmniejszeniu, które z czasem powrócą do swoich pierwotnych wartości. Jeśli bohaterowi uda się pokonać robota, może on przeszukać jego szczątki by zdobyć pieniądze. Porażka spowoduje uwięzienie i konfiskatę przedmiotów w Centrum Rehabilitacji, gdzie bohater musi się regularnie rejestrować, aby nie zostać wrzuconym do więzienia. Rok wydania 1987.

3-D Docking Mission (1978)

3-D Docking Mission
Zadaniem gracza jest dotarcie statkiem kosmicznym do stacji dokującej znajdującej się za pasem asteroid. Ekran podzielony jest na dwie części i pokazuje zarówno widok z góry, jak i boczny pola asteroid. W widoku bocznym gracz może poruszać statkiem w górę, w dół, do przodu i do tyłu, podczas gdy w widoku z góry ruch można wykonywać tylko w lewo i w prawo. Gra wykorzystuje sterowanie silnikami, w którym naciśnięcie jednego przycisku powoduje, że statek porusza się do momentu naciśnięcia klawisza przeciwnego. Uderzenie w asteroidę kończy się kolizją widoczną w obydwu widokach. Możliwe jest również wyczerpanie paliwa, co ma miejsce w przypadku zbyt częstego używania silników manewrowych. Po dotarciu do stacji przyznawane są punkty za szybkość i precyzję dokowania. Rok wydania 1978.

Grzegorz Kopański (Gregok)

grafika, muzyka, programowanie

 

Licznik odwiedzin: